PRETRAŽUJTE PO KATEGORIJAMA
Naše trgovine
Club 5*
0
0,00 KM
Losd fsdf sd
Vaša košarica je trenutno prazna.

Kako spava Vaša beba?

Poremećaj u spavanju dosta je čest problem u djetinjstvu, jer u prosjeku četvrtina djece pati od tog poremećaja.

Kako pomoći svom djetetu?

Poremećaj u spavanju dosta je čest problem u djetinjstvu, jer u prosjeku četvrtina djece pati od tog poremećaja. Takvi poremećaji dosta često skrivaju emocionalne i obiteljske probleme. Mogu biti izvor stresa i nesanice i kod roditelja.

Dijete može bolovati od poremećaja mjesečarenja, predugog spavanja ili pak dijete može imati problema pri spavanju.

Problem pri početku spavanja razlikuje se s obzirom na djetetove godine. Slučaj sa manjom djecom je obično različiti ritmovi događaja upravo prije spavanja, a sa starijom djecom često dolazi do promjene bioritma.

Buđenje usred noći normalno je za oko 80% djece, a pričamo o poremećajima samo kada dijete ne može samo zaspati. Pospanost češće je kod mladića koji samo kontroliraju svoj ritam spavanja, no isto tako može biti kao posljedica respiratornih problema prilikom spavanja.

Generalna pravila za poboljšanje djetetovog sna vjerojatno će biti od velike pomoći za sve roditelje:

  • Pobrinite se da Vaše dijete spava u mračnom i mirnom okruženju. Temperatura zraka bi trebala biti nešto manja od temperature u sobi do. Ako je moguće, dnevni odmor i večernje spavanje trebalo bi biti u istoj sobi.
  • Učinite ugodan večernji ritual prije spavanja, koji će učvrstiti vezu između Vas i Vašeg djeteta: pojedite nešto prije spavanja , operite zube zajedno, otiđite na WC zajedno, pričajte djetetu priče za spavanje….te otiđite iz sobe prije nego li dijete zaspi.
  • Posjednite dijete u svoje krilo te ga stavite na krevet bez flašice.
  • Stavite dijete u krevet kada postane pospano i ne tjerajte ga da spava ukoliko nije umorno.
  • Naučite ga da zaspi sam, jer na taj način moći će opet zaspati ukoliko se probudi usred noći.
  • Nema mjesta za televizor u dječjoj sobi jer dijete će zaspati mnogo kasnije, a može postati neophodna stvar za zaspati.
  • Pokušajte se držati istog rasporeda noćnog spavanja i dnevnog odmora svaki dan u tjednu, jer na taj način ćete izbjeći promjenama unutarnjeg sata Vašeg djeteta. Periodi dnevnih odmora, trebali bi ubrzo završiti pa će dijete biti umornije za noćno spavanje.