PRETRAŽUJTE PO KATEGORIJAMA
Naše trgovine
Club 5*
0
0,00 KM
Losd fsdf sd
Vaša košarica je trenutno prazna.

Plavi ponedjeljak - znate li šta znači i kako ga preživjeti?

Januar je najdepresivniji mjesec u godini, a treći ponedjeljak u januaru ili Plavi ponedjeljak je najdepresivniji dan u godini.

Januar je vrijeme kada se većina nas osjeća neraspoloženo, bezvoljno, umorno i malaksalo. Vjerojatno i sami osjećate ove simptome, a za takvo stanje postoji i službeno objašnjenje. Naime, zbog povratka rutini nakon praznika, hladnih dana i neispunjenih novogodišnjih odluka januar je najdepresivniji mjesec, a treći ponedjeljak u januaru ili Plavi ponedjeljak, najdepresivniji dan u godini.

Ovu teoriju prvi je prije skoro 15 godina postavio psiholog Cliff Arnall. Argumentirao ju je s nekoliko stvari: kao prvo, vremenske prilike su na ovaj datum skoro uvijek loše iako su dani duži. Zatim, praznici su završili i svi su se uglavnom vratili poslu ili školi, novčanici i bankovni računi su ispražnjeni, a većina je već shvatila i da ni ove godine neće ispuniti svoje novogodišnje odluke.

Stručnjaci savjetuju da prema sebi, pogotovo na taj dan, ne budemo prestrogi, da postavimo realnije ciljeve te tako izbjegnemo razočaranje. Plavi ponedjeljak najbolje ćemo preživjeti tako da budemo dobri prema sebi, nešto ukusno pojedemo, malo vježbamo, da počnemo čitati neku dobru knjigu ili sebi pripremimo mali kućni wellness centar.

 Depresivno raspoloženje češće snalazi ljude za vrijeme prvog radnog dana u sedmici, a treći radni ponedjeljak nakon proslave Nove godine dovoljno je vremena da entuzijazam vezan uz nove početke i novogodišnje odluke splasne, što je ustvari i  teorija koju je formirao psiholog Cliff Arnall.

Povratak u kolotečinu koja se nije promijenila, kao i dugo razdoblje koje treba proći prije dolaska ljeta, sunca i boljeg raspoloženja još su jedni od razloga lošeg raspoloženja.