PRETRAŽUJTE PO KATEGORIJAMA
Naše trgovine
Club 5*
0
0,00 KM
Losd fsdf sd
Vaša košarica je trenutno prazna.

Sobna temperatura za dobar san

Neki od faktora koji utiču na kvalitetu našeg sna, pa čak i na pojavu noćnih mora svakako su loša posteljina, dušeci i jastuci, ali i neprikladna temperatura sobe u kojoj spavamo.

Prekomjerna sobna temperatura može uzrokovati noćne more

Doktor Neil Stanley, poznati član Britanske asocijacije za promociju kvaliteta spavanja, ali i Evropske asocijacije za istraživanje spavanja, ističe da je idealna temperatura za prostor za spavanje između 16 i 18 stepeni. Optimalna temperatura smanjuje simptome hrkanja, ali i pojavu nepravilnog disanja.

Noćne more su nešto češća pojava tokom vrućih mjeseci tokom kojih je naša temperatura za stepen ili stepen i po viša. To je jedan od glavnih razloga zašto ljeti volimo spavati na otvorenom. Naime, riječ je o instinktivnom ponašanju čiji je cilj održavanje optimalne tjelesne temperature. Kada spavamo u pretoploj sobi, naše tijelo nije u stanju osloboditi nakupljenu toplinu, a to može uvelike uticati na kvalitetu sna.

Koje je najudobnije mjesto za spavanje?

Mozak pojedinaca čiji je san kratak i nije naročito čvrst obično radi punom parom, što obično rezultira živopisnijim i češćim snovima. Doktor Stanley savjetuje izbjegavanje dodatnih izvora toplote u spavaćoj sobi. Svjež zrak i posteljina i pidžame od prirodnih vlakana potpuni su hit. Svila, vuna i pamuk pomažu u termoregulaciji tijela. Uz to, uživanje u grickalicama noću povisuje tjelesnu temperaturu što zauzvrat dovodi do istog problema s oslobađanjem nakupljene topline.

Noćne more se najčešće javljaju tokom REM faze tokom koje naš mozak radi istim intenzitetom kao kad smo budni. Doktor Stanley preporučuje spavanje u hladnijoj sobi čija će temperatura pozitivno utjecati na kvalitetu i zdravlje sna.

Zapamtite, optimalna sobna temperatura neophodan je preduvjet za zdrav i kvalitetan san!