PRETRAŽUJTE PO KATEGORIJAMA
Naše trgovine
Club 5*
0
0,00 KM
Losd fsdf sd
Vaša košarica je trenutno prazna.

5 savjeta za zdravlje vaše kičme

Kičma je stub života, stoga je vrlo bitno paziti na uspravno i pravilno držanje u svim situacijama. Većina ljudi danas po cijeli dan sjedi u uredima i kod kuće te se ne kreće dovoljno. Zbog takvog načina života ispravno držanje je jako važno jer može spriječiti kasnije kronične bolove u leđima i ostale poteškoće.

1. Naučiti pravilno disati
Budući da nepravilna postura - držanje tijela onemogućuje pravilan dah, iz iste relacije proizlazi da pravilan i potpuni dah može korigirati našu posturu.  Ukoliko već imate ozlijeđenu kičmu, duboko disanje će pomoći umanjiti bol i ubrzat će proces izlječenja.  

2. Piti dovoljno vode
Ukoliko želite ukloniti toksine koji su uzrokovali ili uzrokuju bol, upalu, slabost kičme - mehaničko oštećenje ili bilo koju vrstu problema, pijte dovoljno vode, cca 3 l dnevno. Voda se pije u malim gutljajima. Nemojte piti hladnu vodu i nemojte piti za vrijeme jela. Cca 30 min prije jela i 2h nakon većeg obroka.

3. Stimuliranje akupresurne tačke
Akupresura je drevno umijeće liječenja primjenom pritiska (prstom ili nenašiljenim predmetima) na određene točke na tijelu. Ako želite ukloniti bol ili umanjiti trenutnu bol i blokadu iz kičme, stimulirajte točku koja se zove MASTER POINT. Nalazi se u čvorištu između baze palca i kažiprsta. Palcem suprotne ruke pronađite regiju i pritiskajte isprekidano, poput pumpanja 60 puta, a ako osjetite bol, nemojte odustajati već samo duboko i opušteno dišite. Zatim to ponovite na drugoj ruci.  

4. Hodajte svaki dan barem 30 min
Kretanjem se poboljšava držanje tijela - postura, čime se mogu spriječiti bolovi u leđima. I na kraju krajeva, hodanjem ćete održati svoje tijelo, um i svoju energiju svježom i to će vam pomoći u očuvanju pozitivnog stava koji je od izuzetne važnosti za cjelokupno zdravlje.

5. Vježbajte svaki dan
Vježba Krokodil je izvrsna za uklanjanje većine problema sa kičmom. Izvodi se tako da legnete na stomak, savijete ruke u laktovima i postavite dlanove na lice (kao kada ste ležali dok ste bili djeca). Laktovi trebaju biti udaljeni 5 do 10 cm. Stopala su opružena.
Savijte desnu nogu u koljenu i pokušajte dotaknuti stražnjicu na istoj strani. Zatim vratite u početni položaj. Promijenite nogu. Radite tako 5 minuta. Nakon 5 min napravite vježbu sa obje noge istovremeno.

Kako provjeriti da li se ispravno držimo?

Kičma se sastoji od tri krivine, a to su: vratna, grudna i slabinska. Da bismo vidjeli jesu li ove krivine u pravilnoj poziciji, možemo zamisliti ravnu crtu koja ide kroz uho, rame, kuk, koljeno i gležanj. To je pravilan položaj kičme. Pravilnim držanjem povećavamo energiju i vitalnost te optimalno funkcioniranje svih organa, pa tako i dišnog sistema.

Kako provjeriti da li se uspravno držimo dok sjedimo:
- noge su savijene pod pravim uglom, bedra su paralelna s podom;
- uspravimo se i nagnimo na naslon stolca (tijelo je u odnosu na bedra pod kutom između 90 i 120 stepeni);
- napravimo krug s ramenima, ispravimo ih i povučemo prema dolje;
- brada treba biti paralelna s podom.