PRETRAŽUJTE PO KATEGORIJAMA
Naše trgovine
Club 5*
0
0,00 KM
Losd fsdf sd
Vaša košarica je trenutno prazna.

Kako spriječiti sunčanicu?

Ljeto je omiljeno godišnje doba većinom ljudi ali nažalost nosi jednu opasnost po naše zdravlje - sunce. Da li ste ikad čuli za "trovanje" suncem odnosno tzv. "sunčanicu"? Saznajte šta je, kako da prepoznate simptome i ono najvažnije - kako da je spriječite tako da ovo ljeto prođe ugodno za Vas i Vašu porodicu.

Šta je sunčanica odnosno trovanje suncem?

Trovanje suncem naravno nije pravo trovanje već je oblik opekotina od sunca koje sa sobom nosi dodatne posljedice mimo crvenila kože na koje smo navikli u prvim danima sunčanja. Kada zrake sunca oštete kožu ona ispušta hemikalije u organizam koje aktiviraju odgovor imunološkog sistema, pa se osjećamo kao da smo bolesni.

Kako prepoznati sunčanicu?

Najčešći simptom smo već spomenuli a to je osjećaj prehlade. Ovaj osjećaj je teško previdjeti jer nije uobičajen za ljetni period, ali koji su dodatni simptomi?

Peckanje kože

Neugodni osjećaj na koži koji je tipičan i za standardne opekotine od sunca, ali kada se radi o sunčanici ovaj osjećaj je još intenzivniji, a naročito kada dodirnete ili stavite nešto preko tog dijela kože jer tad bol postaje još veći.

Vrtoglavica ili slabost

Vrtoglavica i slabost su uzrokovani kao posljedica trovanja suncem i dehidracije, a ponekad ih prate i jake glavobolje.

Groznica

Groznica je čest simptom u mnogim situacijama kad smo bolesni i pokazuje da nešto nije uredu sa organizmom. Kod sunčanice također možete imati česti osjećaj drhtanja jer će groznica učiniti da Vam se vaše okruženje čini prehladnim.

Plikovi ili osip na koži

Najneugodniji simptom ne može se zanemariti jer plikovi mogu biti vrlo bolni, a također postoji mogućnost od stvaranja infekcije ukoliko bakterije dospiju u otovrenu ranu ispod plikova.

Kako spriječiti sunčanicu odnosno trovanje suncem?

Kako ste i sami zaključili u gore navedenim redovima, sunčanica je vrlo neprijatno stanje koje može ponekad izazvati ozbiljne probleme za naše zdravlje. Kako to spriječiti?

Ne izlažite kožu suncu predugo

Većina slučajeva sunčanice se događa zbog prevelike izloženosti suncu odnosno tokom dugog perioda. To se može jednostavno izbjeći sklananjem u duboki hlad ili odlaskom natrag u smještaj.

Koristite losion za košu

Bilo koji losion za sunčanje nije dovoljan jer vam treba jaka zaštita, najmanje SPF 20 ili ako je Vaša koža vrlo osjetljiva onda čak SPF 30 ili 50. Djeca uvijek trebaju biti zaštićena najjačim SPF faktorom jer je njihova koža izuzetno osjetljiva. Također je bitno da nanosite losion često jer nudi zaštitu samo određeno vrijeme.

Počnite lječenje opekotina od sunca odmah

U slučaju da se zaboravite zaštiti na prethodno opisane načine, morate reagovati brzo kako biste izbjegli negativne efekte. Najprije se sklonite sa sunca i rashladite se tuširanjem kako biste ohladili kožu. Nakon toga aplicirajte neki losion sa efektom hlađenja (poput onih sa Aloe Verom), hidrirajte kožu često kako biste smanjili bol.