PRETRAŽUJTE PO KATEGORIJAMA
Naše trgovine
Club 5*
0
0,00 KM
Losd fsdf sd
Vaša košarica je trenutno prazna.

Šta sa školjkama nakon ljeta?

Ove godine ponovo ste s ljetovanja donijeli mnogo školjaka koje ste ubrali na plaži ili izronili i sada one, kao i brojne druge stvari koje ste donijeli s ljetovanja skupljaju prašinu na policama, jer ne znate šta biste s njima napravili i za šta upotrijebili.

Ove godine ponovno ste s ljetovanja donijeli mnogo školjaka koje ste ubrali na plaži ili izronili i sada one, kao i brojne druge stvari koje ste donijeli s ljetovanja skupljaju prašinu na policama, jer ne znate šta biste s njima napravili i za šta upotrijebili. No, školjke osim što i dalje mogu biti lijep ukras i uspomena s ljetovanja, mogu imati zanimljivu i praktičnu primjenu, a za to ćete trebati utrošiti nešto vremena i minimalno novaca. Većinu stvari koje ćete trebati vjerovatno već imate kod kuće.

Tanjirić za sapun

Gotovo da nema savršenijeg mjesta za držanje školjki od kupatila ili toaleta. Zato, ako želite školjku staviti u praktičnu primjenu, evo vam ideje. Naravno sama školjka treba biti nešto veća i imati oblik tanjirića. Dakle, uzmite jednu veću i jednu manju školjku, veća će poslužiti kao tanjirić za sapun, a manja kao stalak. Operite i izribajte školjke ako je potrebno. Dodatno će vam trebati dvokomponentno epoksi lijepilo i novinski papir. Školjke dobro osušite, te za to vrijeme napravite čvrsti prsten od presavinutih novina koji će vam poslužiti kao držač za školjke kada će se sušiti lijepilo. Pažljivo nanesite epoksi lijepilo na školjku, te ih zalijepite s vanjske strane i ostavite u držaču preko noći da se dobro posuše.

Držač za knjige

Školjka koja treba držati knjige na mjestu treba biti teža te ćete je zbog toga trebati napuniti pijeskom i na kraju je zatvoriti s bijelim finim gipsom. Dakle, napunite školjku do pola s pijeskom, te nakon toga do kraja s finim gipsom. Budite pažljivi kada punite školjku gipsom. Zagladite otvor i pustite da se dobro osuši (ostavite otvor okrenuti prema gore. Nakon što se gips osušio, pronađite finu mekanu tkaninu sličnu boji školjke, te ju izrežite u obliku otvora školjke. Zalijepite tkaninu sa super ljepilom. Naime, to radite kako vam eventualno pomicanje školjke ne bi uništilo policu. Kako pak školjka ne bi klizila pod naporom knjiga, na tkaninu zalijepite još malo gumeni podložak.

Lampice od školjki  

Sve što vam treba su lampe za vanjsku jelku, po mogućnosti one koje ne bljeskaju nego stalno gore, školjkice i dvokomponentno epoksi lijepilo. Što veći sto zaštitite novinskim papirom te rastegnite lampice koliko najviše možete (možete ih složiti obliku zmije). Školjke operite i dobro osušite. Malo ljepila nanesite na „korijen“ školjke i zalijepite na dno sijalice. Ljepilo neka se suši nekoliko sati.  

Svijeće u školjkama  

Ako ste sami ubrali školjke, prokuhajte ih u vodi s izbjeljivačem, te ih ostavite da se osuše.  Za izradu svijeća od školjki možete upotrijebiti stari vosak od svijeća ili pak parafinski vosak. Otopite vosak u posudi, koji po mogućnosti ima „zarez“ za lakše izlijevanje.  Ako školjka nije stabilna na ravnoj podlozi, stavite ju na čašu kako biste ju ustabilili prije izlijevanja voska. Izrežite fitilj za svijeće na dužinu između pet i sedam centimetara (ovisno o dubini školjke) i pričvrstite ih na metalni držač fitilja. Kada ste nalili vosak u školjku, odmah na dno najduljeg dijela školjke stavite fitilj s držačem, pazeći pri tome da se ne opečete. Ako metalni držač fitilja ne može potonuti pomozite sebi sa drvenom čačkalicom. Kada se vosak u potpunosti ohladi, svjećice možete koristiti.  

Saksije i vaze od školjki  

Ako ste imali sreću i došli u posjed zaista velikih školjki, onda možete razmišljati o tome da ih pretvorite u saksije, a s time i u predivnu dekoraciju. Ako je školjka prljava, ostavite je da se namače preko noći, a u vodu dodajte nekoliko kapi izbjeljivača ili sirće kako bi uklonili prljavštinu, miris i eventualne bakterije. Nakon toga još dobro operite školjku u toploj vodi s blagim sapunom i ostavite da se osuši. Naša je preporuka da u školjku posadite tilanciju, jer za nju nije potrebna zemlja. Stavite biljku u školjku, na način da ona dobro „sjedne“ u njenu šupljinu. Dobro navlažite biljku (s obzirom da ta biljka sakuplja vodu iz zraka), no pazite da voda ne uđe u školjku. Ako želite načiniti držače za školjke kao što je na slici sve što vam treba su čvrste suhe grančice i platnena vrpca. Za jedan stalak potrebne su vam tri grančice, koje ćete s vrpcom zavezati i zatim ih postaviti u obliku indijanskog šatora. Zavežite vrpcu tako da jedna trećina dužine grančica budu nožice, a dvije trećine dužine grančica stalak za školjke. Druga mogućnost je da od školjke načinite vazu za cvijeće. No umjesto trajnice, u školjku stavite spužvu za aranžiranje cvijeća, natopite ju vodom i aranžirajte cvijeće prema vlastitom ukusu.  

Držači za sol i biber

Prije nego što od školjaka napravite posudice za sol i biber, operite ih u mašini za suđe. Kao što možete vidjeti na slici, potrebne su vam četiri školjke, dvije kao držač, a dvije koje će vam poslužiti kao tanjirići. Također, vam je potrebno dvokomponentno epoksi lijepilo s kojim ćete zalijepiti školjke. Okrenite dvije školjke prema dolje (za stalak), te ih zajedno zalijepite. Nakon toga, na njih zalijepite dvije preostale školjke koje će vam poslužiti kao tanjurići za sol i biber. Ostavite se da se osuši nekoliko sati.  

Ukrasite saksije  

Bilo da se radilo o novim ili starim saksijama, možete pustiti mašti na volju u ukrasiti ih s školjkama. Nabavite polivinil acetat ljepilo, odaberite školjkice i ukrasite svoje saksije. Pustite maštu na volju...

 

Izvor: žena.ba