PRETRAŽUJTE PO KATEGORIJAMA
Naše trgovine
Club 5*
0
0,00 KM
Losd fsdf sd
Vaša košarica je trenutno prazna.

Sve što niste znali o krpeljima

Krpelji su male životinje, nalik na pauka, koje žive u svježim i vlažnim područjima kao što su šume. Postaju aktivni kada se temperatura zraka poveća.

Šta su tačno krpelji?

Krpelji su male životinje, nalik na pauka, koje žive u svježim i vlažnim područjima kao što su šume. Postaju aktivni kada se temperatura zraka poveća. Budući da je temperatura najveća tokom ljeta, tada su najveće šanse da naiđete na krpelja.

Koja su glavna obilježja krpelja?

Glavna karakteristika krpelja je da spadaju u parazite i da se hrane krvlju svojih domačina. Obično se hrane krvlju srna, ptica i drugih divljih životinja ali mogu se naći i u pasa i ljudi.

Krpelji vrebaju svoje žrtve na lišću drveća ili u visokoj travi. Često se nalazi kraj pješačkih staza. Neki krpelji i slijede svoje žrtve. Kada se nađete u njihovoj blizini, oni se brzo pričvrste za vas i pronađu mjesto na koži gdje su vene blizu površine. Tada koriste svoju snažnu čeljust da se učvrste i počnu piti krv.

Oni vole djelove tijela gdje se lako mogu sakriti. Na ljudskom tijelu to je obično ispod pahuza, na preponama, tjemenu itd. Krpelji izlučuju posebnu tvar koja sprečava zgrušavanje krvi njihovih žrtava.

Takođeri zlučujui blagi sedativ zbog čega ne osjećamo njihove ugrize.

Šta ih čini opasnima?

Vjerovatno možete pretpostaviti da krpelja ne čine najopasnijom životinjom njegovi veliki očnjaci nego činjenica da su prenosioci nekih vrlo ozbiljnih bolesti. Najpoznatija je lajmska bolest i krpeljni encefalitis.

Lajmska bolest

Lajmska bolest je opasna bolest koja napada nervni sistem, kožu, srce, zglobove i u nekim slučajevima čak i oči. Ukoliko se ne liječi može prouzročiti trajne posljedice.

O bolesti

Prvi simptom da ste zaraženi lajmskom bolesti su crveni krugovi na vašoj koži. Ako ih primjetite morate odmah potražiti lijekarsku pomoć. U suprotnom će se bolest proširiti na nervni sistem i srce. Sve ovo je popraćeno s jakim bolovima koje ne mogu olakšati lijekovi protiv bolova, anelgetici.

Lajmska bolest uzrokuje i mučninu i snažne glavobolje. U najgorim slučajevima bolest će trajno zahvatiti zglobove i uzrokovati artritis.

Krpeljni encefalitis

Krpeljni encefalitis je još jedna bolest koju prenose krpelji. O bolesti Ova bolest je opasnija od lajmske bolesti. Krpeljni meningoencefalitis je virusna upala mozga i moždanih ovojnica koja se pojavljuje dva do tri tjedna nakon ugriza.

Glavni simptomi zaraze uključuju glavobolju i ukočenost vrata te povišenu temperaturu.

Šta ako vas je ugrizao krpelj?

Ako ste šetali šumom i primjetili da vas je ugrizao krpelj te su se pojavili ovi simptomi, gotovo je sigurno da ste zaraženi krpeljnim encefalitisom. Neophodno je da potražite pomoć doktora.

Ako se ne liječi krpeljni encefalitis je po život opasno stanje.

Također može prouzročiti trajno oštećenje mozga. Mnogo toga ovisi o brzom početku liječenja. Krpeljni encefalitis često je popraćen sa simptomima poput mučnine, povraćanja, proljeva, bolova u mišićima kao i bolova općenito.

Može doći i do nesvjestice i iznenadnih napada. Ovi simptomi upućuju na to da je bolest zahvatila mozak.

Liječenje

Jedini poznat oblik liječenja lajmske bolesti i krpeljnog encefalitisa su antibiotici i odmor. Brzina oporavka ovisi o pojedincu. Oni koji ozdrave moraju ići na redovite preglede jer postoji mogućnost da se bolest ponovno pojavi.

Šta ako pronađete krpelja?

Opisi spomenutih bolesti vjerojatno su vas jako prestrašili, zar ne? Vjerojatno se pitate što učiniti ako se nezamislivo dogodi, poslije opuštajuće šetnje u šumi pronađete krpelja koji vam siše krv? Ostanite mirni i ne paničarite!

Kao što smo spomenuli ranije, nije sigurno da je neželjeni gost zaražen. Također, zaraza nekad može biti spriječena ako uočite krpelja dovoljno rano i odstranite ga na pravilan način.

Kako ispravno ukloniti krpelja?

Nosite gumene rukavice kako bi spriječili dodir zaraženih stanica s kožom. Koristite malu pincetu. S pincetom se približite koži najviše što možete i čvrsto uhvatite krpelja.

Onda ga pažljivo vucite dok ne izađe iz vaše kože. Nikad nemojte zaokrenuti krpelja ili ga pokušati izvaditi na silu jer tako možete otkinuti njegovu glavu ili čeljust a to povećava vjerojatnost infekcije.

Nakon što ste ga izvadili možda ćete biti u napasti da ga zgnječite ali to ne preporučujemo jer se tako bolest može proširiti. Umjesto toga, krpelja bacite u toalet ili umivaonik.

Temeljito operite kožu na mjestu ugriza sa sapunom ili blagim dezinfekcijskim sredstvom.

Također ne zaboravite oprati ruke, kao i pincetu koju ste koristili da ga uklonite. Tokom slijedećih nekoliko dana pazite na bilo kakve promjene na koži pogotovo oko mjesta ugriza.

Ako ih primjetite, odmah posjetite liječnika. U slučaju da niste uspješno sami uklonili krpelja potražite pomoć liječnik