PRETRAŽUJTE PO KATEGORIJAMA
Naše trgovine
Club 5*
0
0,00 KM
Losd fsdf sd
Vaša košarica je trenutno prazna.

7 najčešćih mitova o spavanju Vaše bebe

Da biste omogućili Vašoj bebi dovoljno kvalitetnog sna, koji joj je potreban za rast i razvoj, mi smo razbili neke od najčešćih mitova o spavanju beba.  

Bebe obično spavaju puno, ali  je potrebno da znate o noćnom spavanju. Da biste omogućili Vašoj bebi dovoljno kvalitetnog sna, koji joj je potreban za rast i razvoj, mi smo razbili neke od najčešćih mitova o spavanju beba.

Mit br.1: Bebama ne treba raspored spavanja.

Bebama koristi puno ako je u skladu s noćnim spavanja i njihov dnevni san. S redovitim rasporedom postavljamo temelje spavanja, koji su važni kada bebe odrastu. 

Mit br. 2: Bebe mogu spavati cijelu noć.

Baš kao i odrasli, djeca se također probude 4-5 puta noću. Razlika je u tome da su odrasli već naučili kako da padnu natrag u san, a bebe nisu. Mnoge bebe mogu se vratiti u san same već nakon dva ili tri mjeseca starosti, dok druge ne mogu do šest mjeseci ili čak i više.

Mit br. 3: Možete potaknuti bebu da spava cijelu noć dajući joj pravu (ne-tekuću) hranu rano (prije nego što je 4-6 mjeseci stara).

Mnogi roditelji imaju pogrešno uvjerenje da ova tehnika djeluje, ali zapravo to nije tako. Mala djeca nemaju probavu i oralno-motorne vještine koje su razvijene dovoljno dobro za krutu hranu, što može izazvati razne alergije.

Mit br. 4: Dijete može dobiti dovoljno sna i u kolicima ili auto sjedalici.

Nekoliko minuta spavanja u kolicima ili na sjedištu učinkovito umiruje nadraženo dijete, ali neka Vam ovo ne prelazi u naviku. Spavanje u kolicima ili stolici čuva bebu samo u laganom snu, ali time i ne daje dovoljno dubok, zdrav san koji je djetetu potreban. Djeca bi trebala spavati barem 50 posto vremena u REM fazi u kojoj mozak aktivira hormone za rast i razvoj.

Mit br. 5: Djeca koja ne odspavaju tokom dana će spavati duže noću.

Preskakanje spavanja tokom dana vodi ka sabotaži noćnog sna. Djeca koja su previše umorna će imati nemiran san zbog lučenje kortizola, vrste adrenalina, a sljedeće jutro ona će se probuditi ranije (ne kasnije). Dijete mora dobiti dovoljno odmora i sna tijekom dana, kako bi se bolje spavalp noću. Naravno, kako beba raste, potrebno joj je sve manje i manje drijemanja. Prijelaz sa dva  na jedan popodnevni drijemež se obično događa između 15. i 18. mjeseca, a dnevni drijemež postaje stvar prošlosti, negdje u dobi od pet.

Mit br. 6: Beba koja se penje iz kolijevke je spremna za pravi krevet.

Ne nužno. Premještanje bebe u krevet prije dobi od 2 neće riješiti problem sa spavanjem, ali će samo pogoršati njeno stanje. U ovom uzrastu, djeca su premalena da razumiju zašto su ostali u krevetu.

Mit br. 7: Neke bebe jednostavno nisu “pospanci”.

Sva djeca mogu naučiti kako spavati dobro. Ako je dijete starije, to bi moglo potrajati malo više vremena i uzeti Vam više truda, ali svako dijete je u mogućnosti naučiti dobro spavati i zaspati samo.