PRETRAŽUJTE PO KATEGORIJAMA
Naše trgovine
Club 5*
0
0,00 KM
Losd fsdf sd
Vaša košarica je trenutno prazna.

Kako kuća utiće na vaše zdravlje?

U kući ili stanu provodimo najveći dio vremena, tako da smo toj atmosferi najviše izloženi.

Kada svoj dom lijepo uredimo, on nam može sačuvati zdravlje; ali, ako nam je vlastiti stan u "haosu", on može postati izvor mnogih neprilika, te nam može pogoršati i narušiti zdravlje.

U kući ili stanu provodimo najveći dio vremena, tako da smo toj atmosferi najviše izloženi.

Kada svoj dom lijepo uredimo, on nam može sačuvati zdravlje; ali, ako nam je vlastiti stan u "kaosu", on može postati izvor mnogih neprilika, te nam može pogoršati i narušiti zdravlje.

Kako možemo uređenjem stana pozitivno uticati na naše zdravlje i zdravlje naših ukućana?

Temperatura u stanu

Ne treba pretjerivati s vrućinom, ali ni sa hladnoćom u stanu. Svaka krajnost u sobnoj temperaturi šteti zdravlju, jer nije prirodna za čovjekov organizam. Ukoliko je temperaturna razlika između prostorija gdje boravimo i susjednih prostorija prevelika, organizam "šokiramo" pri svakoj promjeni prostorija.

Previsoka temperatura u sobi opterećuje organizam, tjera na znojenje i samim time se umaramo i iscrpljujemo. Hladne prostorije usporavaju rad organizma i mogu dovesti do prehlade. Stoga sobna temperatura treba biti osrednja i pogodna za normalan boravak u kući.

Za ugodnu temperaturu u prostorijama potrebno je adekvatno grijanje, ali i dobra izolacija zidova, prozora i vrata.

Vlažnost u stanu

Previše suh zrak napreže organizam, suši nos i usta i nije ugodan za disanje. U suhom stanu vlažnost možemo povećati provjetravanjem, ovlaživačima, a zimi sušeći čisto rublje na radijatoru ili pored njega.

Suviše vlažan zrak težak je za disanje i, što je možda još gore, kondenzira se svugdje. Zbog velike vlažnosti, vlaga se kondenzira na stvarima i zidovima. Vlažne stvari i zidovi idealni su za stvaranje vlage i pljesni, a to je "smrt" za dišne organe.

Plijesan izaziva razna alergijska oboljenja, tj. kod osoba koje su sklone alergiji dolazi do pojačanja alergijskih tegoba.

Sredstva za čišćenje i bojanje

Vodite računa da za bojanje, čišćenje ili osvježavanje prostorija ne koristite prejaka sredstva, jer jaka kemijska isparavanja izazivaju glavobolje, vrtoglavice ili mučninu, a u nekim slučajevima može doći i do trovanja. Prilikom generalnog spremanja i ličenja, obavezno provjeravajte stan nekoliko dana.

Biljke u stanu

Biljke u stanu (ali ne u prevelikim količinama) uljepšavaju atmosferu, poboljšavaju vlažnost, apsorbuju neke otrovne materije, smanjuju buku i u cjelini pozitivno utječu na atmosferu u kući.

Osvjetljenje

Kvalitetno osvjetljenje utječe na kvalitetu življenja. Ukoliko je svjetlo prejako, pored povećane potrošnje električne energije, smeta očima svojim zasljepljujućim djelovanjem. Slabo svjetlo također oštećuje vid, napreže oči i djeluje veoma depresivno.

Buka

Prevelika buka u radnim prostorijama jedan je od onih "sporih" ubojica. Previše buke oštećuje naše organe sluha, ali i živčani sustav, dovodi do razdražljivosti i drugih raznih neugodnih osjećaja. Unutrašnju buku možemo smanjiti (radio, TV...), ali možemo kupovati i tihe kućne aparate.

Ostale izvore buke možemo smanjiti dobrom izolacijom, zavjesama, boljim rasporedom namještaja ili biljkama (sobne, balkonske ili vrtne).

Elektromagnetska zračenja

Dokazano je da je suvremeni čovjek izložen mnogim izvorima elektromagnetskog zračenja. Čak su i izvori zračenja niskog intenziteta štetni. Važno je koliko smo blizu izvora zračenja i koliko smo dugo izloženi zračenju. Isključite sve aparate koji vam trenutno nisu potrebni.

Smanjite broj raznih kablova po sobi. Smanjite sjedenje pored kompjutera ili pored televizora. Smanjite broj upaljenih svjetala u stanu. Bojler ne mora stalno biti uključen i ne mora biti podešen na maksimalnu temperaturu.

Grinje

Kao opasni alergenti, grinje se nalaze najviše u starim stvarima, debelim tepisima, debelim i starim tepisonima. Smanjite broj naročito starih vunenih stvari u kući. Češće perite stvari i češće ih provjetravajte.

Provjetravanje

Kao način zaštite zdravlja, provjetravanje kuće poznato je još od davnina; i pored suvremenih ventilatora i klima-uređaja, još je "u modi". Provjetravanjem reguliramo vlažnost u stanu i smanjujemo koncentraciju prašine, bakterija i virusa u kućnim prostorijama, a, što je najvažnije, povećavamo koncentraciju kisika u zraku.

Savremena sredstva, ventilatori, termo-peći, grijalice, klima-uređaji i sl., reguliraju temperaturu, neki i vlažnost, ali podižu i prašinu. Ova sredstva ne ubacuju kisik u sobu niti izbacuju viruse i mikrobe iz sobe.

Provjetravanje treba vršiti i zimi, više puta u tijekom dana, samo po nekoliko minuta. Provjetravanje je važno zbog duhanskog dima i za pušače i za "pasivne pušače".