PRETRAŽUJTE PO KATEGORIJAMA
Naše trgovine
Club 5*
0
0,00 KM
Losd fsdf sd
Vaša košarica je trenutno prazna.

Kako san utiče na poslovnu efikasnost?

Razmišljanje nam pomaže da preživimo, adaptiramo se i napredujemo. Međutim, niko ne može razmišljati bez sna. Kako bismo mogli trezveno razmišljati i biti produktivni treba nam kvalitetan noćni san. Nažalost, nekada je to teško postići. Razmislite, spavate li dovoljno i kvalitetno za količinu posla koju morate obaviti.

Ako san povećava produktivnost i nivo sreće, zašto se ljudi i dalje hvale lošim navikama spavanja? Razlog leži u lošoj ukorijenjenoj ideji da je prezaposlen čovjek jako važan.

Vjerovali ili ne,  američka tvrtka Aetna plaća svojim zaposlenicima da spavaju 7 ili više sati. Budući da su poslodavci svjesni uticaja sna na radnu produktivnost svojih radnika, potiču ih na usvajanje zdravih navika spavanja, nudeći čak i nagradu u vrijednosti 300 dolara godišnje. U tome su otišli toliko daleko da svojim zaposlenicima vjeruju na riječ o tome koliko su dugo spavali.

Iako vas vjerojatno niko ne plaća da biste spavali, svakako biste trebali usvojiti zdrave navike, te poboljšati kvalitetu života, životni elan i radnu produktivnost.

Donosimo vam nekoliko savjeta za bolji i kvalitetniji san.

1. Provjerite i po potrebi zamijenite madrac, jastuk, posteljinu

Ako kupujete novi madrac, planirajte vrijeme za tu kupovinu i odaberite onaj koji odgovara baš vama! 

2. Uvedite red u ritam spavanja.

Idite spavati svaku noć u isto vrijeme. Buđenje u isto vrijeme neka također bude dio rituala. Vikende nemojte koristiti kako biste više i duže spavali nego se pridržavajte ritma spavanja koje ste sebi odredili, a dan iskoristite za kvalitetno uživanje u vikendu. I um i tijelo znat će to cijeniti.

3. Ne zanemarujte važnost melatonina

Melatonin, hormon koji proizvodi epifiza, znanstveno dokazano skraćuje vrijeme potrebno da zaspimo, te utiče na kvalitetu i trajanje sna. Doktori smatraju kako je nedostatak ovog hormona uzrok većine poremećaja spavanja.

4. Pravilna prehrana

Ukoliko ste odlučili kvalitetnije spavati svakako smanjite ili u potpunosti izbacite iz prehrane unos kofeina, alkohola te čajeva koji razbuđuju.  Prirodni napici koji vaše tijelo umiruju i pripremaju za san su šolja toplog mlijeka, čaj od lavande ili kamilice, te sok od višnje koji je najveći prirodni izvor melatonina. 

5. Atmosfera

Učinite atmosferu koja će priviknuti tijelo i um da dolazi vrijeme za san (prigušiti svjetla, tiše pričati, stišati radio ili televiziju). Mirno okruženje je dobar preduvjet za kvalitetan san. Isključite digitalne urađaje (mobitel, laptop, TV) 

6. Prilagodite temperaturu

Temperatura spavaće sobe bi trebala biti oko 18°C. Provjetrite spavaću sobu ujutro i navečer prije spavanje, te po mogućnosti i jednom tokom dana.