PRETRAŽUJTE PO KATEGORIJAMA
Naše trgovine
Club 5*
0
0,00 KM
Losd fsdf sd
Vaša košarica je trenutno prazna.

Koliko i šta raditi za zadaću?

Vjerovatno se sjećate školskih dana i zadaće koju ste uvijek mrzili, zar ne? Da li Vaše dijete također odbija raditi zadaću? Potražili smo neke razloge da bi objasnili zašto je zadaća neophodna i kako bi trebala “idealna zadaća” izgledati.

Koliko i šta raditi za zadaću?

Vjerovatno se sjećate školskih dana i zadaće koju ste uvijek mrzili, zar ne? Da li Vaše dijete također odbija raditi zadaću? Potražili smo neke razloge da bi objasnili zašto je zadaća neophodna i kako bi trebala “idelana zadaća” izgledati.

Zašto je zadaća neophodna?

Zadaća vašeg djeteta je neophodna i napravljena tako da dijete utvrdi gradivo koje je naučilo u školi i da razvije vještine nezavisnog učenja i istraživanja.

Koliko je vremena potrebno za zadaću?

Kada procjenjujete vrijeme potrebno za djetetovu zadaću, uzmite u obzir školske preporuke i potrebe i sposobnosti Vašeg dijeteta – odnosno sposobnost da se dijete koncentrira i usvoji znanje.

  • U prva tri razreda devetogodišnje škole od 1 do 1,5 sat zadaće po sedmici se preporučuje
  • U druga tri razreda od dva sata sedmično do 30 minuta dnevno je preporučeno
  • U zadnja tri razreda 45 minuta do 2 sata dnevno je preporučeno.

Ako neki pojedinačni zadatak potiče Vaše dijete na istraživanje, dopustite mu da radi koliko god želi. Ali pazite da ga ne opteretite previše sa tim zadatkom. Dijetetu također treba malo slobodnog vremena.

Da li je nivo težine zadaće prikladan?

Ako vidite da je zadaća preteška ili da koncentracija Vašeg dijeteta opada, savjetujte mu da uzme pauzu: kratku šetnju, dobru knjigu ili omiljenu TV seriju. Ako mislite da je nivo težine pretežak za godine Vašeg dijeteta, napišite Vaše mišljenje nastavniku.

Kakva bi zadaća trebala biti?

Zadaća bi se trebala odnositi na ono o čemu su učenici pričali i učili u školi. To ne mora biti pisana zadaća – za mlađe učenike zadaća može biti crtanje, čitanje sa roditeljima, razgovor....

Slova i brojevi prvo...

U prva tri razreda osnovne škole, zadaća treba biti zasnovana na osnovnim vještinama: čitanjem, pisanjem i sabiranjem. U višim razredima neke specifične vještine će se razvijati poput geografskog i historijskog znanja i načina razmišljanja.

... a onda istraživanje

U zadnjim razredima osnovne škole, zadaća može biti u obliku pripremanja različitih prezentacija, radu sa računarom, istraživanje i tražene informacija za seminare, jednostavni “kućni eksperimenti”, eseji...

A kada nema zadaće?

Ako nastavnici ne daju učenicima zadaću nekoliko dana zaredom, trebate podstaknuti Vaše dijete da čita zanimljive i edukativne knjige ili magazine koje uvijek trebate imati u svojoj kući. Upišite Vaše dijete u biblioteku – na ovaj način razvit ćete njegovu znatiželju.