PRETRAŽUJTE PO KATEGORIJAMA
Naše trgovine
Club 5*
0
0,00 KM
Losd fsdf sd
Vaša košarica je trenutno prazna.

Najteži posao na svijetu

“Radni status” majke počinje tek nakon porođaja. I predstavlja najteži i najodgovorniji posao na svijetu sa punim radnim vremenom.

Mama: zanimanje sa punim 24-časovnim radnim vremenom

U Bosni i Hercegovini iz godine u godinu raste broj žena koje po prvi put postaju majke. Žena koja je rođena u periodu 1873-1877 za svog života je u prosjeku rodila 4.7 djece, a njena kćerka 3.3.

Unuka je rodila jedno dijete manje nego njena majka, ali to je još uvijek bilo više nego dovoljno da se populacija održava u životu, tačnije 2.1 dijete.

Praunuka, rođena u poslije-ratnom periodu, nije osigurala jednostavni kontinuitet rasta populacije – u prosjeku je rodila 2.0 djece.

“Radni status” majke počinje tek nakon porođaja.

Pravila uspješnog odgoja djeteta

Nema pravila – zdrav razum nam govori da moramo upotrijebiti ispravnu odluku u pravom trenutku sa odgovarajučom snagom potrebnom za isto koja može biti različita za svaki događaj pojedinačno. Svi mi znamo šta je ispravno, a šta ne.

Odrasli moraju biti dovoljno razumni da naprave razliku između ispravnog i pogrešnog. Ukoliko imamo nedoumice u određenim situacijama, moramo pronaći pomoć da razjasnimo neke stvari prije nego poduzmemo konkretnu akciju. U takvim slučajevima, najbolje učimo iz sopstvenih grešaka.

Najčešće greške koje roditelji prave

Ko radi taj i griješi. To je razlog zašto su greške koje napravimo prilikom odgoja naše djece sasvim prirodna stvar. U slučajevima osoba koje pokušavaju da odgoje svoje dijete svaki dan, ovo svakako ima i pozitivnu stranu. To znači da osoba nastoji da pravilno odgoji svoje dijete, što je već mnogo.

Prilikom odgoja, nije važno ono što se ponekad dogodi, nego ono što konstantno radite. Najvažnija stvar za jednog roditelja je da prvenstveno misli dobro, a tek onda da odluči da li je nešto pogrešno uradio i naravno, ako jeste, da to pokuša i ispraviti.

Granice

Kada se dijete rodi, ono ne zna šta je dobro, a šta ne; ne zna da li je u redu da grebe zidove ili ne. Do odraslih je da mu kažu šta je dobro, a šta nije. Dijete koje je nestašno, a roditelji mu ne pokažu da to nije u redu, misli da ga njegov tata/mama ne uvažava i ne poštuje.

Reći ne

Prvo mu kažete ne, pa mu onda ugađate. Jednom kada odlučite da kažete riječ ne, zlatno je pravilo pridržavati se slijedećeg: Ne možete trgovati sa “ne”. Prije nego što kažete ne svom djetetu, dobro razmislite, jer nema povratka

Autoritet

Autoritet pokušava da prisili dijete da radi ono što njegovi roditelji žele bez da poštuje djetetovu ličnost. Autoritet zahtijeva poslušnost uslijed poslušnosti prema samome sebi.

Njegov cilj nije da pomogne djetetu da postane uravnotežena ličnost koja će biti sposobna da kontroliše samu sebe, nego da postane osoba bez inicijative, krotka i skromna, osoba koja će raditi samo ono što joj se kaže.

Vrištanje i uznemiravanje

Iskreni roditelji će priznati da s vremena na vrijeme “izgube” živce. Ali gubljenje živaca znači iskorištavanje moći što dalje znači degradaciju i manjak samopoštovanja za Vaše dijete.

Osim toga, osoba se na sve navikne. Čak se i dijete navikne na činjenicu da se na njega viče, pa uskoro to više neće ni uzimati za ozbiljno. Ukoliko je to postalo van Vaše moći, potražite profesionalnu pomoć psihologa, savjetnika, škole za roditelje…

Ne-ispunjavanje obećanja ili prijetnji

Dijete veoma brzo nauči da što više obećanja i prijetnji njegovi tata i mama daju, manje su šanse da će ih ostvariti. Svako obećanje ili prijetnja koje ostane neostvareno je dio autoriteta ostavljenog negdje “na putu”. Obećanja i prijetnje moraju biti realni i provedivi u praksi.

Dan bez gledanja TV-a ili bez vremena provedenog van kuće je moguć, ali mjesec ne. Mogli bismo reći još nešto više. Važno je znati šta izbjegavati, pa je zato i poželjno s vremena na vrijeme pročitati knjigu ili članak o obrazovanju.

Praktični trikovi za svakodnevni odgoj

Možete sabrati neke trikove već primjećenih slabosti, te dodati njima i slijedeće naravno:

  1. Imajte jasne ciljeve
  2. Jasno poučite konkretne stvari
  3. Dajte učenju vremena
  4. Pozdravite pokušaje i trud svog djeteta
  5. Budite primjer
  6. Vjerujte svom djetetu
  7. Radite što morate, ali pazite se dugih objašnjenja
  8. Priznajte svoje vlastite pogreške

Odgajanje znači uvažavanje i činjenicu da sve što radite, radite iz ljubavi! Određene pogrešne tehnike mogu promjeniti vezu u nešto hladno, teško i grubo što, gledajući na duže staze, može bezuspješno završiti. Voljeti znači donijeti odluke koje mogu biti bolne i za roditelje, ali i za dijete. Vremenom ih prepoznajemo i cijenimo, s obzirom na to da su vrijedne i za roditelje i za dijete.