PRETRAŽUJTE PO KATEGORIJAMA
Naše trgovine
Club 5*
0
0,00 KM
Losd fsdf sd
Vaša košarica je trenutno prazna.

Šta kada vaši mališani ne žele spavati?

Vrlo često roditelji se susreću s problemom odlaska u krevet svoje djece. Djeca na sve načine izbjegavaju priznati da su umorna i da im je potreban odmor. Zašto to ustvari čine?

Novorođenčadi, djeci i tinejdžerima potrebno je neusporedivo više sna no odraslima. Dok je odraslima dovoljno 7 do 8 sati sna, novorođenče treba čak 16-18 sati sna, djeca predškolskog uzrasta 10-12 sati sna, a djeci školskog uzrasta minimalno je potrebno 9 sati sna dnevno.

Vrlo često se roditelji susreću s problemom odlaska u krevet svoje djece. Djeca na sve načine izbjegavaju priznati da su umorna i da im je potreban odmor. Zašto to ustvari rade? Zbog straha od mraka i samoće, shvaćaju odmor kao kaznu i izolaciju, zbog straha da ne propuste nešto značajno u njihovim životima ili tek testiraju granice do kojih mogu ići u korelaciji s roditeljima. Prije spavanja dijete često postaje hiperaktivno, ne bi li nas „zavaralo“ kako još nije vrijeme za spavanje. A upravo hiperaktivnost nastaje kao posljedica umora.

Od najranijeg doba djecu je potrebno „učiti“ spavati. Potrebno je uvesti određene rituale kako bi dijete spoznalo da se bliži odlazak na odmor, a i kako bi bilo dnevni, bilo noćni odmor shvaćala kao nešto afirmativno za duh i tijelo, a ne kao kažnjavanje. Prema istraživanja čak 20% djece starije od 6 mjeseci ima problema s nesanicom ili nekim drugim poremećajem sna. Imamo li i mi, roditelji, djelić krivice u tome i kako da to ispravimo?

U nastavku donosimo nekoliko savjeta uz koje će vaše dijete više zavoljeti potreban san:

  1. Još od najranijih bebinih dana u predvečerje pripremite atmosferu koja će naviknuti vašu bebu da dolazi vrijeme za počinak (prigušite svjetla, tiše pričajte, stišajte radio ili televiziju). Mirno okruženje je preduvjet da vaše dijete spokojno uranja u san.
  2. Naučite dijete da je spavanje ugodno i korisno, a ne kazna ili izolacija.
  3. Potruditi se da spavanje uvijek bude u isto vrijeme.
  4. Kupanje – večera – priča za laku noć - uspavanka – san – neka to bude ritual u kojem će vaše dijete uživati i radovati mu se.
  5. Korigujte djetetov popodnevni odmor. Ako dijete popodne spava duže od 2 sata, postoji mogućnost da neće biti dovoljno umorno za večernje spavanje.

Za vrijeme dječjeg sna i roditelji također trebaju spavati i odmarati, posvetiti se jedno drugome, prijateljima ili hobijima - zadovoljnom djetetu potreban je zadovoljan roditelj.  

Kako biste i sebi i djetetu osigurali potreban san, nemojte zaboraviti kako je temelj za kvalitetan odmor upravo pravilno odabran madrac.